piątek, 7 marca 2014

Co robię - słowa wyjaśnienia

Widzę, że istotne informacje, które teraz pochłaniają mnie najbardziej zatonęły w morzu zdjęć i przyjemniejszych relacji ;) Zatem zbierając wszystko razem.

12 lutego wygasła mi wiza, mimo to jak jażda Au Pair mam miesiąc na podróżowanie, in. okres ochronny, czyli do 12 marca. Dlatego napisałam, że nie jestem już Au Pair, bo teoretycznie nie jestem, chociaż ciagle robię to samo. Z własnego wyboru i za namową hostów.

W listopadzie aplikowałam o zmianę statusu na turystyczny. Co oznacza, że ubiegam się o wizę turystyczną tutaj w stanach. Wypełniłam aplikację online - I-539 na tej oto stronie: http://www.uscis.gov/uscis-elis 
Jest to aplikacja, dzięki której można zmienić albo przedłużyć wizę nieimigracyjną. To jest to samo prawdopobonie co robimy przedłużając pobyt jako Au Pair w rodzinie na kolejny 6, 9 albo 12 miesięcy. Ja już tą opcję wykorzystałam więc szukam innych.
Taką aplikację trzeba wypełnić najpóźniej 45 dni przed wygaśnięciem wizy i podczas czekania na odpowiedź nie trzeba opuszczać kraju mimo, że stara wiza wygasła.

Oznacza to, że jeżeli do 12 marca nie dostanę odpowiedzi ciągle będę tu legalnie. Jeżeli dostanę odpowiedź negatywną, będe miała wyznaczony czas na opuszczenie USA. Prawdopodobnie jest to 30 dni.

Przy wypełnianiu takiego wniosku należy napisać uzasadnienie dlaczego chcę zmienić status. Należy też wysłaś ksero wiz, które się posiada i pierwszą stronę paszportu. Dodatkowo trzeba mieć sponsora, jako dowód na to, że będziemy mieli środki do życia podczas przedłużonego pobytu.
Problem w tym, że biuro imigracyjne podaje jakiś przybliżony termin na odpowiedź. W moim przypadku jest 2,5 miesiąca a niedługo minie  już 3,5 miesiąca i ciągle nic!

Pisałam już kiedyś, że moja host rodzina zaproponowała mi żebym została z nimi dłużej a oni będą mnie sponsorować. To znaczy dadzą mi część pieniędzy na studia w zamian za to, że będe im pomagać przy opiece nad maluchem. Więc Max nie ma nowej niani i chociaż czasem nienawidzi mnie za to, że każe mu jeść warzywa, sprzątać po sobie i robić pracę domową to i tak wiem, że ciężko byłoby mu się ze mną pożegnać. Często powtarza, że nie chce żebym wyjechała. Nie ukrywam, że mi też nie byłoby łatwo.

Teraz kiedy dostanę odopowiedź z biura imigracyjnego o zmianie mojego statusu to będe mogła złożyć dokumenty do Collegu i wtedy oni zajmą się moją kolejną zmaną statusu na studencką. Szkołę prawdopodobnie będę mogła rozpocząć w maju. Wszystko zależy kiedy dostanę tą odpowiedź. Oby jak najszybciej.

Te całe wizowe sprawy to straszna biurokracja i dużo stresu. Nie zamierzam zostawać tutaj nielegalnie więc możecie się mnie spodziewać niedługo w Polsce ;) Ale wtedy to nie wiem o czym miałabym pisać bo jakoś nie wyobrażam sobie co ja będę tam robić. Przynajmniej zaraz po samym powrocie.... A nie, właściwie to wiem. Upiję się z moimi pijakami, których tak długo nie widziałam! Tesknie :*
7 komentarzy:

 1. Mogę zadać kilka pytań? :)
  1. Dlaczego nie zdecydowałaś się na au pair 3 rok?
  2. Ubiegałaś się kiedyś o Zieloną Kartę?
  3. Oczywiście trzymając kciuki za najlepszy wariant, muszę zapytać, ale jeśli jednak będziesz musiała wrócić do PL to jaki masz plan na siebie? :) Coś musisz mieć w głowiee.

  Pozdrawiam <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Au pair można być tylko dwa lata

   Usuń
  2. Hej! Pewnie, że możesz!
   1. Tak jak Karolina napisała, program Au Pair trwa 2 lata maksimum.
   2. Nie, nie ubiegalam się nigdy o zieloną kartę. Skąd to pytanie? ;)
   3. Jeśli wrócę do Polski to z pewnością zajmę się czymś w swoim zawodzie, czyli psychologią. Prawdopodobnie dokształcę się w kierunku psychoterapii rodzinnej. Tutaj mam troche inne opcje, niż te któe realizowałabym w Polsce.
   Pozdrówki :)

   Usuń
 2. Fajnie, że hosci zaproponowali się dołożyć do studiow. Masz już pomysl na kierunek? I dlaczego zajecia już wmaju a nie od nowego sem?
  pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajęcia dopiero w Maju bo cała procedura zmiany statusu, tak jak napisałam, trwa bardzo długo a poza tym semestry w Collegu tutaj zaczynają się w Maju, Sierpniu i Styczniu ;) Więc maj to i tak najbardziej optymistyczna wersja ;)

   Zdecydowalam się na Business Administration z nadzieją na przeniesienie do Uniwersytetu na Industrial Psychology.

   Usuń
 3. Cześć, widziałam, ze byłas/ jesteś au pair na Florydzie, chyba Miami Beach? Mam takie nietypowe więc pytanie, mianowicie chodzi o host family, jesteś już na miejscu więc może się orientujesz, czy ktoś potrzebuje au pair? Marzy mi się strasznie Miami czy okolice, ale jakoś marnie to widzę, póki co. Jestem przy okazji z agencji au pair in america, co nie stwarza w sumie problemu, bo mogę się przenieść do jakiejkolwiek, jeśli to będzie konieczne. Dzięki i pozdrowienia.Magda

  OdpowiedzUsuń
 4. "To jest to samo prawdopobonie co robimy przedłużając pobyt jako Au Pair w rodzinie na kolejny 6, 9 albo 12 miesięcy" No wlasnie nie, poniewaz po roku juz wizy nie dostajemy, tylko dokument ze mozemy tu byc. Nie wiem na jakiej zasadzie aplikowalas o wize w USA. Z tego co wiem wize moze dac Ci tylko ambasada np w PL. Usa nie ma swojej ambasady na terenie USA.

  OdpowiedzUsuń